Wymowa angielskiego angielska i nie angielska

Opublikowany
Komentarze Żadne

Wymowa, jak wiadomo w języku angielskim ogólnie dzieli się na brytyjską oraz inną. Wśród tych innych jest istotne wyróżnienie wymowy amerykańskiej (ewentualnie wraz z kanadyjską).

W angielskim wymowa amerykańska, albo australijska?


Oczywiście, jest to duże uproszczenie dla potrzeb felietonu popularno-quasi-naukowego, nie siląc się na metodologiczne i akademickie podejście, gdyż wymowie w języku angielskim poświęcono całe tomy i wiele prac naukowych.
Upraszczając więc, wśród wielu różnic między wymową brytyjską a amerykańska, najbardziej charakterystyczne jest nosowa dźwięczność u Brytyjczyków i gardłowa u Amerykanów.

Nauka wybranej ulubionej wymowy


Bardzo pomocne są wszelkie portale podcasty i inne sieciowe multimedia językowe, które pozwalają porównać – słuchem i wzrokiem – różne warianty wymowy w języku angielskim.
Nieraz można korzystając z Youtube wysłuchać różnice.
w angielskim wymowa dzieli się na brytyjską i amerykańska

Amerykanie jak wiadomo, utwardzają wiele wyrazów zamieniając “t” w twarde “d”. later, butter, mother, bother, brother, bottom. Tu mamy “d” w amerykańskiej wersji – i kanadyjskiej.
Anglicy charakteryzują się w wymowie połykaniem końcówek. Z resztą opis nie zastoąpi materiału z native speakerem np. na portalu YT.

A Szkoci i ich wymowa?


Im bardziej na północ od Londynu, tym twardsza wymowa – przykładowo polska głoska r, rzekomo niemożliwa dla Anglików do nauczenia – podobna jest w szkockiej wersji wymowy języka angielskiego. Piszą o tym na blogach angielskojęzycznych, to znaczy o tym, że jako chyba jedyny dźwięk, tak zwane rolowane r – jest dźwiękowo niewykonalne dla Anglofonów. Takie spojrzenie na język polski z drugiej strony jest niezwykle pouczające dla nas. Choć nie do końca się z tym można zgodzić, patrz przykład szkocki – “Red” chociażby.

Dla zaintersowanych tematyką tłumaczenie w biurze polecam wpis dotyczący Tłumaczenia artykułu

Autor
Kategorie

Komentarze

Komentowanie zakończone dla tego artykułu.

← Starsze Nowsze →