Australia, kraj angielskojęzyczny choć odległy

Opublikowany
Komentarze Żadne

Co charakterystycznego jest w australijskiej odmianie angielskiego? Na pewno, z racji skolonizowania kontynentu wyłącznie przez Koronę Brytyjską, do której jeszcze niedawno należał jako składowa Commonwealthu, przywieziony przez kolonizatorów język w odmianie brytyjskiej stał się kanwą i słychać to w „australijskim” do dziś.

Jak brzmi australijski angielski?

Zakonserwowany na odległym lądzie język brzmi jak polski o staroświeckiej proweniencji używany przez Polonusów. Marcel, Australijczyk, z którym ostatnio pracowałem, budził wśród rozmówców w Polsce niezrozumiałość (czego nie mogłem pojąć, bo gdzie mu do prawdziwej połykającej końcówki wymowy Londyńczyka czy Szkota). A przecież jego wymowa jest bardzo nosowa, podobnie jak wymowa synów Albionu.

Spajająca rola języka angielskiego


A Aborygeni? Gdy James Cook dotarł do Australii, żyło w nim ponad 500 plemion wraz ze swoimi narzeczami. Więc znów rola języka angielskiego jako elementu spajającego społeczeństwo.
Z racji odległości (kilkanaście godzin lotu) niewiele osób i informacji dociera do nas z „Down under”. Dla osób zainteresowanych krajem lub pragnących wyjechać do Australii na stałe, pomocna może być informacja o bardzo wysokich cenach nieruchomości, podbijanych przez Azjatów licznie przybywających, w australijskich miastach.
australiski angielski dialekt
Obrazek Sheilli z Australii ukazuje niektóre elementy dialektu australijskiego. Warto to zobaczyć

Z firmami i osobami z kraju „down under” możemy spotykać się niemal codziennie, bo w Internecie odległość nie ma znaczenia. Drogę do nich wiadomość przebywa w milisekundy. Jedyną barierą poznawczą może być bariera językowa, dużo mniejsza przy kontakcie pisemnym niż ustnym. Możemy spokojnie napisać po angielsku naszą wiadomość i skupić się na odebranej odpowiedzi. Co widać to fakt, że wiele firm australijskich stawia, właśnie ze względu na odległość tego kontynentu od reszty świata, na komunikację przez www, widząc w tym szansę na rozwój. Dla nich globalna wioska jest realna.

Autor
Kategorie

Komentarze

Komentowanie zakończone dla tego artykułu.

← Starsze Nowsze →