Tłumacze w UK

Opublikowany
Komentarze Żadne

Z kolei, część tłumaczy będących w Zjednoczonym Królestwie chciałoby zmierzyć się z przekładami języka angielskiego, którego uczyło się tyle lat i mając wreszcie okazję do konfrontacji swojego poziomu znajomości British English w jego naturalnym środowisku społeczno-kulturowym.

Tłumacz przysięgły angielskiego w Anglii?

Czy w Anglii funkcjonuje analogiczna do polskiej instytucja tłumacza przysięgłego? Czy to prawda że w UK nie ma tłumaczeń przysięgłych? Zarówno w Anglii, Szkocji, Walii czy Irlandii nie istnieje prawnie regulowana instytucja tłumacza przysięgłego. Tłumaczenia pisemne na Wyspach wykonują translators (w odróżnieniu od ustnych „interpreters”) , jednak nie ma takiej sytuacji prawnej jak w Polsce, tłumaczenie może wykonać praktycznie każdy. Podając swoje kwalifikacje umieszcza w nich przynależność do organizacji zawodowej czy posiadane dyplomy.

DipTrans i inne certyfikaty angielskie

Jednym z nich jest The IoL Educational Trust’s Diploma in Translation, obecnie IoLET Level 7 Diploma in Translation, czyli DipTrans, uznawany tak na terenie Wysp Brytyjskich , jak i w innych państwach.
Pisaliśmy o próbie uzgadniania tłumaczenia przysięgłego z klientem przez pracowników biura – warto przeczytać

Strona organizacji czyli ciol.org.uk, informuje właśnie o egzaminach na tłumacza ustnego – gdyż jest to w Anglii inna osoba! U nas tłumacz pisemny uczestniczy też w rozprawach i tłumaczy u notariusza – Diploma in Public Service Interpreting (DPSI) http://www.ciol.org.uk/dpsi egzamin dla osób chcących tłumaczyć w sądach, szpitalach, sprawy administracyjne, imigracyjne. Itp. Tu mamy pięć głównych zagadnień do wyboru:
  • prawo angielskie,
  • prawo szkockie,
  • prawo Irlandii Północnej,
  • Zdrowie oraz
  • sprawy urzędowe (local government).

Ciekawa jest sytuacja dotycząca tłumaczeń na terenie Zjednoczonego Królestwa, bo ani nie ma tłumaczy przysięgłych, ani nie trzeba prowadzić repozytorium , ani (w konsekwencji) nie istnieją rejestry.

Autor
Kategorie

Komentarze

Komentowanie zakończone dla tego artykułu.

← Starsze Nowsze →